Szanowni Państwo
Z przyjemnością informujemy, że z Inicjatywy
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Wystartował portal SOW , który posłuży osobom
z niepełnosprawnościami
do zdobywania wiedzy
w zakresie m.in. pozyskiwania
środków z PFRON
Więcej informacji 
TUTAJ


- Nasze filmy -
  
 
Relacja 
SGGW TV
z Czwartkowego
Obiadu u Diabetyków
w Warszawie

REKLAMA
Linki do naszych stron:

Doł
ącz do nas na Facebooku!

REKLAMACzwartkowy Obiad u Diabetyków w Supraślu


Czwartkowe Obiady u Diabetyków to przede wszystkim edukacja i integracja na najwyższym poziomie. Wykłady, spotkania z lekarzami, dietetykami i pracownikami służby zdrowia dają szansę na zrozumienie zagrożenia, jakim jest cukrzyca – choroba cywilizacyjna XX i XXI wieku. Kolejny Czwartkowy Obiad u Diabetyków, który odbył się w Sali Konferencyjnej Hotelu „Knieja” w Supraślu, miał wyjątkowy charakter. W tym dniu obchodziliśmy bowiem Międzynarodowy Dzień Białej Laski - dzień poświęcony osobom niewidomym i niedowidzącym. Powinniśmy pamiętać, że cukrzyca bardzo poważnie wpływa na jakość widzenia u osoby chorej, prowadząc często do nieodwracalnej utraty wzroku. Dlatego na Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków nie mogło zabraknąć dyskusji o potrzebach osób cierpiących na problemy ze wzrokiem. By tradycji stało się zadość, zaproszeni goście pod okiem Mistrza Ceremonii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego, przygotowywali oryginalne, zdrowe i dietetyczne potrawy, lecz tym razem w programie spotkania znalazła się rzecz nowa – trudna, ale i bardzo kształcąca. Przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki mieli bowiem okazję przekonać się, jak wygląda codzienność osoby niewidzącej. I jak trudne jest wykonywanie nawet najprostszych czynności życia codziennego. W „eksperymencie” uczestniczył m. in. Wojewoda Podlaski Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Kazimierz Baszko, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Karol Pilecki, Wicestarosta Białostocki Jolanta Den, Kierownik Programowy PFRON-u Grażyna Bogdańska, Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i Doktor Krystyna Pisanko.

Oprócz tego w programie Czwartkowego Obiadu u Diabetyków znalazł się wykład profesor Danuty Pawłowskiej, występ zespołu muzycznego, występ wokalny, wspólna degustacja potraw przygotowanych przez gości oraz badanie ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.

Warto powtórzyć na koniec: Czwartkowe Obiady u Diabetyków to spotkania, które mają na celu przede wszystkim edukację oraz integrację środowiska osób zainteresowanych zdrowym stylem życia i profilaktyką diabetologiczną. Ale jest to także doskonała okazja, by mówić o istotnych dla nas wydarzeniach, takich jak Międzynarodowy Dzień Białej Laski. To święto przypomina nam bowiem, jak ważna jest świadomość problemów, z którymi zmagają się osoby niedowidzące i niewidome. Więc starajmy się jak możemy dbać o nasze zdrowie.
Źródło: Redakcja Magazynu Cukrzyca a Zdrowie / Trzecie Oko