Szanowni Państwo
Z przyjemnością informujemy, że z Inicjatywy
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Wystartował portal SOW , który posłuży osobom
z niepełnosprawnościami
do zdobywania wiedzy
w zakresie m.in. pozyskiwania
środków z PFRON
Więcej informacji 
TUTAJ


- Nasze filmy -
  
 




Relacja 
SGGW TV
z Czwartkowego
Obiadu u Diabetyków
w Warszawie

REKLAMA




Linki do naszych stron:









Doł
ącz do nas na Facebooku!

REKLAMA










   „Czwartkowe Obiady u Diabetyków

   w Warszawie – relacja inna niż zwykle”

 

Idea Czwartkowych Obiadów u Diabetyków jest bardzo prosta. To połączenie rozrywki z edukacją, która tematycznie odnoszą się do cukrzycy. Z tą chorobą zmaga się zdecydowana większość uczestników Czwartkowych Obiadów u Diabetyków. O atrakcyjności pomysłu świadczy niesłabnące zainteresowanie ze strony mediów, w tym radiowej Trójki, ogólnopolskich programów TVP i jej regionalnych oddziałów, a także film „Zdrowo i smacznie na Czwartkowych Obiadach u Diabetyków”, który powstał w oparciu o spotkania w Supraślu i Warszawie.

Czy Czwartkowy Obiad u Diabetyków może zaspokoić głód ciekawości u osoby, która na cukrzycę nie choruje i zna ją tylko z nazwy?

Od lewej: Wiceprezes ARR Lucjan Zwolak, Minister rolnictwa Stanisław Kalemba, Ewa Kulikowska -  Dyrektor Departamentu Rolnictwa Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego i rektor SGGW prof. Alojzy Szymański        

28 listopada miejscem spotkania była Aula Kryształowa na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wśród zaproszonych gości - przedstawiciele świata nauki, ogólnopolskich mediów i organizacji pozarządowych. Przyjechali mieszkańcy Mazowsza, Warmii, Mazur, Kujaw i oczywiście Podlasia, skąd wywodzi się idea Czwartkowych Obiadów u Diabetyków. Z Biskupca, wraz z panią Burmistrz Elżbietą Samorajczyk, przybyło ponad 50 osób. Uczestnicy spotkania zasiedli przy stołach zastawionych lekkimi i zdrowymi potrawami.

W nawie bocznej pojawiło się kilka stoisk promujących zdrową żywność i nowoczesne urządzenia ułatwiające diabetykom codziennie dbanie o zdrowie, między innymi firm Wörwag Pharma i Pharmbos. Dzięki firmie Domowe Sanatorium, która przekazała wyciskarki do soków, można było spróbować świeżych, bogatych w witaminy soków z owoców i warzyw, co o tej porze roku jest szczególnie ważne. Wyciskarka znacznie różni się od sokowirówki, ponieważ wyciskanie odbywa się na niskich obrotach, co pozwala na zachowanie wszystkich składników odżywczych, a sporządzony sok się nie rozwarstwia. Samo zdrowie!

Godny uwagi był także chleb ProBody, który zawiera około 90% mniej węglowodanów i około 300% więcej białka niż zwykłe chleby mieszane, co więcej, ma bardzo niski indeks glikemiczny, co czyni go idealnym pieczywem dla diabetyków. Mieliśmy również możliwość spróbowania olejów między innymi z rokitnika, ostropestu, lnu czy pestek dyni oraz soków z owoców czarnego bzu lub aronii.

 


Śliczne wolontariuszki najpierw podnosiły ciśnienie (u mężczyzn), a potem pomagały je zmierzyć. Podobnie jak poziom cukru we krwi. Tu z pomocą przyszła firma Diagnosis, która dostarczyła profesjonalne glukometry i ciśnieniomierze.

Po odsłuchaniu (i odśpiewaniu) wpadającego w ucho hymnu Czwartkowych Obiadów u Diabetyków przyszedł czas na deser artystyczny: uczestników rozgrzewał zespół „Cygańskie Serca” z Igrył na Podlasiu, który zaprezentował żywiołowy repertuar muzyczny z elementami charakterystycznego tańca cygańskiego, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem.

Kolejnym punktem była projekcja filmu dokumentalnego „Do góry” w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego o niepełnosprawnym alpiniście, który zdobył Aconcaguę. Przesłaniem płynącym z filmu była walka z własnymi słabościami i przezwyciężanie zdrowotnych ograniczeń. Jego tematyka idealnie zgrała się z podstawowymi założeniami Czwartkowych Obiadów u Diabetyków, czyli edukowaniu tak, żeby można było „zdobywać szczyty”.

Po filmie publiczność ponownie rozruszało kilka cygańskich utworów, a po nich mikrofon przejęła prof. Danuta Pawłowska, która zaprezentowała danie edukacyjne, czyli wykład pt. „Nietolerancja glutenu a cukrzyca”. Poparła go prezentacją multimedialną, a sam wykład był przeprowadzony zwięźle i rzeczowo.

Prof. Danuta Pawłowska w trakcie wykładu 

Usłyszeliśmy m.in. o rodzajach nietolerancji glutenu i dowiedzieliśmy się wielu istotnych informacji dotyczących diety bezglutenowej, która wcale nie oznacza rezygnacji ze smacznych potraw.

Następnie przyszedł czas na gwóźdź programu, czyli pokaz zdrowego gotowania w wykonaniu zaproszonych gości. Za stołem kuchennym pojawili się m.in. minister rolnictwa Stanisław Kalemba, prezes TVP S.A. Marian Zalewski, Jego Magnificencja rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. Alojzy Szymański, a także Ewa Kulikowska - Dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Wiceprezes Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak.         

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba i jego zupa-krem z soczewicy

Panowie za wszelką cenę chcieli udowodnić, że w kuchni czują się jak ryba w wodzie i trzeba przyznać, że wszyscy zdali egzamin. Minister Stanisław Kalemba przygotował pożywną zupę-krem soczewicy, natomiast prezes TVP S.A. Marian Zalewski popisał się prawdziwym hummusem, czyli tradycyjną pastą z ciecierzycy, zdrową i sycącą.


Dodatkowo sporządził sok z mrożonych owoców i... szpinaku. Połączenie niecodziennie, jednak bardzo smaczne. I do tego zdrowe!

Prezes TVP S.A. Marian Zalewski i wiceprezes ARR Lucjan Zwolak pochłonięci gotowaniem.

To jednak nie wszystko. Lucjan Zwolak, Wiceprezes ARR usmażył lekkie i delikatne kotleciki z mrożonych warzyw firmy Hortex, które z powodzeniem mogą konkurować ze swoim mięsnym odpowiednikiem.


Szczególnie w okresie zimowym i letnim mrożone warzywa są niezastąpione, ponieważ zamrożenie pozwala na zachowanie większości witamin i składników odżywczych, a także walorów smakowych.

Rektor SGGW prof. Alojzy Szymański w trakcie przygotowywania owoców w gorzkiej czekoladzie.

Natomiast Jego Magnificencja prof. Alojzy Szymański, rektor SGGW, przygotował mrożone śliwki firmy Hortex i ekologiczne owoce aronii znad Biebrzy oblane gorzką czekoladą. „Kucharze” zdecydowanie stanęli na wysokości zadania.

A jak poszło Ewie Kulikowskiej? Dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przygotowała bigos z cebuli – danie bardzo pożywne, a jednocześnie proste i szybkie w przygotowaniu.

Po gotowaniu przyszedł czas na degustację przyrządzonych potraw. Dania znikały w błyskawicznym tempie, a to mówi samo za siebie.


            Czwartkowy Obiad u Diabetyków w Warszawie zakończył występ zespołu „Cygańskie Serca”, który zachęcił wszystkich do wspólnej zabawy.

Na największe brawa zasługuje profesjonalny poziom organizacji tego wydarzenia. Czwartkowe Obiady u Diabetyków to potężne przedsięwzięcie logistyczne, a należy pamiętać, że organizatorem jest tylko podlaski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Dzięki charyzmatycznej pracy pracowników Stowarzyszenia każdy kolejny Czwartkowy Obiad u Diabetyków cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko ze strony mediów i VIP-ów, ale przede wszystkim osób, do których jest skierowany – diabetyków.

Jestem pewien, że formuła spotkań, łącząca edukację z rozrywką, podana w tak apetycznej formie będzie przyciągała także wszystkich zainteresowanych zdrowym trybem życia. I o to właśnie chodzi. A kto nie był, obejdzie się smakiem. Do zobaczenia na kolejnych Czwartkowych Obiadach u Diabetyków.