Szanowni Państwo
Z przyjemnością informujemy, że z Inicjatywy
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Wystartował portal SOW , który posłuży osobom
z niepełnosprawnościami
do zdobywania wiedzy
w zakresie m.in. pozyskiwania
środków z PFRON
Więcej informacji 
TUTAJ


- Nasze filmy -
  
 




Relacja 
SGGW TV
z Czwartkowego
Obiadu u Diabetyków
w Warszawie

REKLAMA




Linki do naszych stron:









Doł
ącz do nas na Facebooku!

REKLAMA










  

Tradycja królewskich obiadów czwartkowych odżyła raz jeszcze. W pięknej Auli Kryształowej SGGW w Warszawie, w towarzystwie króla Stasia i Hetmana Branickiego rozmawialiśmy o sprawach ważnych i niełatwych. Atmosfera była cudowna, wiedza płynęła jak muzyka, prosto do serca. W pięknym otoczeniu, w towarzyskie wyśmienitych gości i wspaniałych uczestników, unosił się nad nami duch XVII - wiecznych czasów, wtedy walczono z najeźdźcą, dzisiaj walczymy z chorobą. Walka jest trudna, ale kiedy spotykamy się w jednym miejscu, w doskonałym towarzystwie, każdy czuje, że nie jest sam i to w takim miejscu rodzi się nadzieja na lepsze życie.

Czwartkowy Obiad u Diabetyków gościł w Warszawie już po raz drugi. Było to spotkanie wyjątkowe dzięki szczególnym gościom takim jak: Pani Zofii Szalczyk, wiceminister rolnictwa, Panom Alojzemu Szymańskiemu, rektorowi SGGW i prorektorom Wiesławem Bielawskim, Janem Niemcem i Markiem Szyndelem. 

http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/1.jpg

- To nie przypadek, że spotykamy się tutaj – rozpoczął Mistrz Ceremoniału, Dariusz Szada-Borzyszkowski. Towarzyszył mu, w stroju sarmackim, wicemarszałek województwa podlaskiego, Mieczysław Kazimierz Baszko.

 To nie przypadek, że spotykamy się tutaj – rozpoczął Mistrz Ceremoniału, Dariusz Szada-Borzyszkowski. – Właścicielem dóbr ursynowskich, od którego rodowego przydomku wzięły nazwę, był przez pewien czas Julian Ursyn Niemcewicz, stały uczestnik obiadów czwartkowych u króla Stanisława Augusta. Mistrz, pragnąc podkreślić historyczne inspiracje współczesnych obiadów, wystąpił w stroju z epoki stanisławowskiej. Towarzyszył mu, w stroju sarmackim, wicemarszałek województwa podlaskiego, Mieczysław Kazimierz Baszko.    

http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/2.jpg

Piękno kryształowej Sali dopełniało uroczystą i ciepłą atmosferę spotkania w Warszawie.

Razem, jako król i jego związany z Białymstokiem szwagier, Jan Klemens Branicki, serdecznie powitali wszystkich gości. A lista „oficjalnych” była wyjątkowo długa.

Znaleźli się na niej wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk, rektor SGGW Alojzy Szymański z prorektorami Wiesławem Bielawskim, Janem Niemcem i Markiem Szyndelem. Na sali zasiadło ponad trzystu pięćdziesięciu gości. Niemały więc chór odśpiewał wspólnie hymn Czwartkowych Obiadów u Diabetyków do monumentalnej muzyki Giuseppe Verdiego.  

 I zaraz podano pierwsze danie menu edukacyjnego. Prof. Danuta Pawłowska mówiła o naturalnych antyoksydantach w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Przypomniała, że zasady prawidłowego żywienia wymagają nie tylko troski o właściwe proporcje tłuszczów, węglowodanów, białka, witamin czy składników mineralnych, ale i tak zwanych antyoksydantów, które hamują działanie, bądź likwidują złowrogie skutki, wolnych rodników tlenu. Antyoksydanty posiadają możliwość neutralizowania wolnych rodników. Ich największe ilości znajdują się w: jagodach, aronii, śliwkach, malinach, brokułach, jabłkach, gruszkach, orzechach i niektórych przyprawach, a to tylko niektóre przykłady.

O mechanizmie działania wolnych rodników, ale i naturalnych, zamkniętych w pożywieniu substancjach, które to działanie znoszą lub naprawiają jego skutki, można będzie przeczytać w artykule Pani Profesor w magazynie "Cukrzyca a Zdrowie". Nie jesteśmy bowiem bezbronni wobec złowieszczych rodników, choć i w tej kwestii, jak zawsze, od leczenia ważniejsza jest profilaktyka. 

Do menu edukacyjnego sięgano tego dnia jeszcze dwa razy, najpierw jednak przystąpiono do przygotowywania dania głównego. Do ustawionego na podwyższeniu, dobrze dla wszystkich widocznego (tym z głębi sali podgląd ułatwiał telebim), stołu kuchennego zaproszono wiceminister rolnictwa Zofię Szalczyk, wicemarszałka Mieczysława Kazimierza Baszko i rektora SGGW Alojzego Szymańskiego.

 http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/3.jpg

Przygotowywania dania głównego powierzono od prawej, wiceminister rolnictwa Zofii Szalczyk, rektorowi SGGW Alojzemu Szymańskiemu i wicemarszałkowi województwa podlaskiego, Mieczysławowi Kazimierzowi Baszko.

Szanowni „kucharze” przygotowywali zupę z dyni, filet z kurczaka z sezonowymi warzywami i sałatkę z białej kapusty z sosem winegret. Do tego tradycyjny deser, śliwki w gorzkiej czekoladzie. Tym razem nie wystąpiły samotnie. W czekoladzie zanurzano bowiem i drobne owoce aronii, doskonałego antyoksydantu.

http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/4.jpg

http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/5.jpg

Szanowni „kucharze” gotują zupę z dyni, filet z kurczaka z sezonowymi warzywami i sałatkę z białej kapusty z sosem winegret. Zofia Szalczyk, Wiceminister Rolnictwa przygotowuje wyśmienity deser - owoce aronii zanurzone w gorzkiej czekoladzie.

http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/6.jpg

 Czwartkowe Obiady u Diabetyków to wspaniała okazja aby podążając za ideą ,,rozumnych” królewskich obiadów mówić o najważniejszych aspektach naszego życia.

  Goście, w oczekiwaniu na obiad, mogli się sycić zdrowymi produktami, ustawionymi na stołach. Czekał tam na nich ser koryciński, duma Podlasia, przygotowywany według tradycyjnej receptury w indywidualnych gospodarstwach, którego oznaczenie geograficzne od sierpnia chronione jest przez Unię Europejską, jogurt, kefir, maślanka z Bakomy, chleb na naturalnym zakwasie, przepyszne (i ekologiczne) do niego smarowidła Bio.k, tłoczone na zimno oleje - rzepakowy, lniany, z lnianki, dyni i wiciokrzewu firmy "Zielony Nurt" i „Szarłat”, sok aroniowy czy mętny, z zachowanym błonnikiem (ekologiczny) znad Biebrzy, sok jabłkowy firmy Royal.

  http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/7.jpg

Goście mogli spróbować wielu zdrowych rarytasów m.in. ser koryciński, smarowidła Bio.k, sok aroniowy znad Biebrzy sok jabłkowy firmy Royal, jogurt, kefir, maślanka z Bakomy.

 W przerwie gotowania pani minister powiedziała: – W imieniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby przekazuję na ręce organizatorów wyrazy uznania za podjęcie inicjatywy, jaką są Czwartkowe Obiady u Diabetyków. Jest to piękne przedsięwzięcie, będące odpowiedzią na potrzeby wielu osób. Gratuluję i życzę owocnej realizacji kolejnych ciekawych pomysłów – powiedziała. 


Pani minister rolnictwa Zofii Szalczyk pogratulowała organizatorom Czwartkowych Obiadów u Diabetyków wspaniałej inicjatywy.

 Pani minister podkreśliła jednocześnie, że resort rolnictwa również podejmuje liczne działania mające na celu promocję zdrowych nawyków żywieniowych, zdrowego trybu życia i tradycyjnej, zdrowej, ekologicznej i wysokojakościowej żywności. 

Deserem artystycznym w trakcie spotkania były występy zespołu Cymes Kapela, w którego repertuarze była muzyka klezmerska, irlandzka, refleksyjne ballady, ale i skoczne melodie z Podlasia.

 

http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/9.jpg

Deserem artystycznym, którego posłuchać można było w trakcie obiadu, były występy zespołu Cymes Kapela. 

     Po posiłku na scenie pojawiły się Anioły. Magazyn medyczny „Cukrzyca a Zdrowie” swoje doroczne wyróżnienie, przyznawane osobom i instytucjom szczególnie wspierającym chorych na cukrzycę, nazwał właśnie Anioły dla Aniołów. Anioły, gdyż jego materialnym wyrazem jest drewniana płaskorzeźba Anioła, dla Aniołów, gdyż dostają je osoby zaangażowane w proces poprawy ich dobrostanu, niosące pomoc z zaangażowaniem, sercem, ze zrozumieniem i akceptacją, ponad standard. 

W tym roku uhonorowano prof. dr. hab. Waldemara Karnafla, cenionego przez pacjentów diabetologa, kierownika Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, a przy tym znakomitego edukatora, który potrafi w zrozumiały sposób przedstawić zawiłości choroby, oraz Elżbietę Gnas, prezes mazowieckiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, rasowego społecznika, pełnego energii, ale co najważniejsze – skutecznego. 

http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/10.jpg

Magazyn medyczny „Cukrzyca a Zdrowie” przyznaje swoje doroczne wyróżnienie - Anioły dla Aniołów. W tym roku uhonorowano prof. dr. hab. Waldemara Karnafla oraz Elżbietę Gnas, prezes mazowieckiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  I szybko powróciliśmy do menu edukacyjnego. Prof. dr hab. Mariusz Jasik mówił o nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy. Na wstępie przypomniał alarmujące statystyki. W Polsce na cukrzycę oficjalnie choruje 2 670 tys. osób, szacuje się jednak, że 750 tysięcy wciąż nie wie, że problem i ich dotyczy, a u sześciu milionów można mówić o stanie przedcukrzycowym. Tylko jedna czwarta chorych jest dobrze prowadzona przez lekarza. A przecież dostępne są już skuteczne i bezpieczne leki, które uwzględniają najnowsze osiągnięcia w diabetologii. Profesor główną uwagę skupił na inkretynach (hormonach jelitowych), które hamują wydzielanie glukagonu, zmniejszają glikemię i zwiększają uwalnianie insuliny, dostępnych na polskim rynku, ale nie refundowanych, mówił o terapiach skojarzonych, łączących na przykład używaną od kilkudziesięciu lat metforminę z inhibitorem DPP-4, wspomniał też, że w USA zaleca się już spersonalizowane, dobierane indywidualnie po różnorodnych badaniach, leczenie cukrzycy. Droższe, owszem, ale lepiej oszczędzające trzustkę, o wyraźnie mniejszych skutkach ubocznych.

  http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/11.jpg

Prof. dr hab. Mariusz Jasik mówił o nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy.

Dr Agnieszka Kamińska wykład, poświęcony diagnostyce i leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki, poprzedziła badaniem dna oka, ułatwiającego wczesną diagnozę retinopatii cukrzycowej. Uczestnicy mieli możliwość wykonania takiego badania w trakcie Czwartkowego Obiadu u Diabetyków przy użyciu ustawionego w holu aparatu typu fundus camera. Z możliwości wykonania badania skorzystało wiele osób - Mam dla państwa dobrą wiadomość – zaczęła. – Nikt z obecnych na tej sali nie ma głębokich, nieodwracalnych zmian. Ale wiele osób wymaga leczenia.

Problemy z oczami mają chorzy tak na cukrzycę typu 1, jak i 2. U tych drugich w początkowym okresie dotykają one 20 proc. diabetyków, po dwudziestu latach już sześćdziesięciu. Cukrzycowy obrzęk plamki jest niezwykle groźnym powikłaniem, prowadzącym do całkowitej utraty wzroku. Warunkiem skutecznego leczenia jest szybkie wyrównanie poziomu glikemii. Medycyna pozwala już poprawiać upośledzone widzenie, ale i tu najważniejsze jest wczesne wykrywanie zmian, tylko ono daje szanse na dobrą jakość życia – podkreślała pani doktor, apelując o regularne badanie dna oka w specjalistycznych gabinetach  

http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/12.jpg

 Dr Agnieszka Kamińska wykład, poświęcony diagnostyce i leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki, poprzedziła badaniem dna oka, ułatwiającego wczesną diagnozę retinopatii cukrzycowej. Uczestnicy mieli możliwość wykonania takiego badania w trakcie Czwartkowego Obiadu u Diabetyków.

  Przed Kryształową Aulą nie tylko wzrok można było skontrolować. Kilka wolontariuszek mierzyło poziom cukru we krwi, ciśnienie, wagę. Skorzystało z tego ponad dwieście osób.

http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/13.jpg

 Kilka wolontariuszek mierzyło poziom cukru we krwi, ciśnienie i wagę.

  http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/image/Relacje/Warszawa/14.jpg

Nastroje dopisywały. Na zdjęciu wicemarszałek województwa podlaskiego, Mieczysław Kazimierz Baszko oraz wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

Czwartkowy Obiad u Diabetyków zorganizowany w Warszawie trwał dłużej niż zwykle, ale też i nagromadzenie atrakcji było niemałe. Cała sala włączyła się na przykład w prowadzony przez Mistrza Ceremoniału konkurs, w którym do wygrania były glukometry. Na pożegnanie uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn Czwartkowych Obiadów u Diabetyków.     

Wszyscy wychodzili nasyceni smacznym i zdrowym jedzeniem, przydatną wiedzą, dobrą muzyką i dobrym towarzystwem. Bo dzień Czwartkowego Obiadu u Diabetyków to święto, ciepłych słów i rodzącej się nadziei. Wszyscy są sobie równi, bo choroba, która dotknęła już 200 milinów ludzi na świecie nie wybiera według grup społecznych, stanowisk czy wieku, może dotknąć każdego z nas. Razem jesteśmy silni, razem nie jesteśmy sami tak jak w naszym hymnie, ...Chociaż często nam w życiu pod górkę, chociaż rzadko nam w plecy wieje wiatr wciąż wierzymy, że wszystko przed nami i że razem zdołamy pokonać goryczy smak, bo jest dzień, w którym jest lżej, kiedy życie nam słodsze wydaje się, kiedy wspólnie uczymy i bawimy się.

Redakcja Cukrzyca a Zdrowie